HANDBAL. Recital alb-roșu. A treia victorie consecutivă în Machineseeker EHF Champions League thumbnail

Machineseeker EHF Champions League, etapa 3: Dinamo – Eurofarm Pelister (MKD) 34-25 (19-13)

Imagine_WhatsApp_2024-09-26_la_21.18.27_31b46cfcCampioana României și-a continuat parcursul perfect în grupa A din Liga Campionilor, impunându-se clar în partida de pe teren propriu cu echipa macedoneană Eurofarm Pelister, scor 34-25. Cel mai bun marcator al trupei antrenate de David Davis a fost Miklos Rosta – 7 goluri.

Jocul din Polivalenta bucureșteană a fost relativ echilibrat în primele 20 de minute. Apărarea a fost din nou punctul forte al dinamoviștilor și a fost de ajuns câteva mingi scoase în apărare pentru ca Dinamo să se desprindă. Cu un joc ofensiv variat, ”câinii” s-au desprins până la pauză la 19-13. Începutul a fost decis de acțiunile lui Thrastarson, însă pe rând fiecare dinamovist a ieșit în față.

În repriza a doua, diferența a crescut la 10 goluri în minutul 38 (25-15), cu un gol al lui Thrastarson, după care meciul a fost controlat din experiență de Dinamo, care s-a impus în final la 9 goluri după ce a încheiat partida cu o aeriană finalizată cu gol de Ali Zein.

Cu maximum de puncte după primele trei etape, la fel ca Sporting Lisabona, care a învins-o pe Veszprem (39-30), Dinamo va juca în etapa a patra în Ungaria, pe terenul echipei lui Xavier Pascual, pe 10 octombrie, de la ora 19.45.

Imagine_WhatsApp_2024-09-26_la_21.18.27_9d6a2e26

David Davis (antrenor Dinamo):

”Trebuie să continuăm să muncim, am spus de la început că abia după 5-6 meciuri vom vedea unde suntem și unde am putea fi. Primele meciuri din competiție nu arată adevărata față a echipelor. Da, am început bine, cu trei victorii din trei meciuri, dar trebuie să continuăm să ne pregătim pentru următoarele meciuri, să luptăm și să ne îmbunătățim jocul în toate aspectele sale”

DINAMO – HC EUROFARM PELISTER 34-25 (19-13)

DINAMO: Cupara, Iancu 1 gol – Rosta 7, Ali Zein 5, Thrastarson 4, Djukic 3 (2 din 7m), Negru 3, Akimenko 3, Kuduz 2, Lumbroso 2, Ladefoged 1, Langaro 1, Pascual 1, Kasparek 1, Militaru, Vujovic. Antrenor: David Davis.

Pelister: Mitrevski, Ivic – Kuzmanovski 9 (2 din 7m), Radivojevic 6 (2 din 7m), Peshevski 3, Atanasievikj 3, Borzas 2, Hosni 2, Manaskov, Cehte, Ristevski, Kuzmanoski, Tajnik, Abutovic, Gjorgovski, Petrovic. Antrenor: Branislav Angelovski.

Arbitri: Marion Kull / Alvar Tint (Estonia)