HANDBAL. Victorie strălucită la Plock thumbnail

HANDBAL. Victorie strălucită la Plock

Machineseeker EHF Champions League, etapa 2: Orlen Wisla Plock – Dinamo 26-28 (11-12)

20240918-plock-dinamo-2Dinamo a obținut a doua victorie în Grupa A a Machineseeker EHF Champions League, după un joc solid etalat cu Orlen Wisla Plock, echipa momentului în Polonia. Trupa antrenată de David Davis a arătat bine în apărare, cu Militaru și Ladefoged greu de trecut în centru și cu un portar, Cupara, din nou decisiv în momentele importante (9 intervenții).

Dinamo a condus din primul minut și doar de trei ori a fost egalitate pe tabelă (1-1, 2-2 și 12-12). În rest, campioana României a controlat meciul. Kasparek a fost principalul marcator (5 goluri), însă centrul Haukur Thrastarson a făcut din nou un meci mare, cu 4 reușite și câteva alte assisturi. Pe final, Ali Zein, Alex Pascual și Gomes au ținut Dinamo la distanță de adversar.

Evoluția scorului: 0-1, 2-4, 5-8, 6-10, 7-11, 9-12, 11-12 (pauză), 12-12, 13-16, 15-18, 17-21, 20-22, 20-25, 26-28 (final)

20240918-plock-dinamo-3

Wisla Plock: Hallgrimsson, Alilovic – Daszek 7, Piroch, Janc 2, Sroczyk, Panic, Susnja 2, Zarabec 2, Fazekas 2, Krajewski 1, Terzic, Dawydzik 4, Mihic 2, Szita 4, Cokan. Antrenor: Xavier Sabate

Dinamo: Cupara, Iancu – Kasparek 5, Thrastarson 4,, Ladefoged 3, Zein 3, Langaro 3, Gomes 2, Pascual 3, Vujovic 1, Rosta 1, Akimenko 1, Djukic 1, Lumbroso 1, Negru, Militaru. Antrenor: David Davis

Arbitri: Ivan Pavicevic, Milos Raznatovic