Experiența Cupei thumbnail

Experiența Cupei

Dinamo București se pregătește de debutul în Cupa României, contra FC Voluntari, în deplasare, miercuri, 19:00, în play-off.
Zeljko Kopic a fost antrenorul lui Dinamo într-un singur meci din Cupă în sezonul trecut, în egalul cu Oțelul Galați din ultima etapă a grupei, 3-3. De-alungul carierei, a avut mai multe rezultate bune în competițiile eliminatorii.

2015/16 – Antrenor la Slaven Belupo, a trecut în sferturi la penalty-uri de Osijek și în semifinale de Rijeka cu victorie 3-0 în retur, deși în tur pierduse cu 1-2. Finala a fost pierdută contra Dinamo Zagreb.
2016/17 – Tot la Slaven Belupo, dar de această dată nu a mai reușit să treacă de Osijek în sferturi.

2017/18 – Antrenor la Hajduk Split, prima echipă cu pretenții reale la trofee. A trecut de Lokomotiva Zagreb în semifinale, dar coșmarul Dinamo Zagreb a rămas, pierzând în finală.
2018/19 – La prima experiență în afara țării natale ca antrenor, la Pafos din Cipru, a trecut de Olympiakos Nicosia și Aris Limassol, dar a pierdut dubla din sferturi cu Paralimni.