În cadrul cantonamentului din Kielce, am stat de vorbă cu fundașul central Matteo Duțu, unul dintre tinerii jucători pe care Dinamo se bazează în noul sezon. Fundașul alb-roșilor a vorbit despre perioada de pregătire, adaptarea la noul stil de joc, primele luni petrecute la Dinamo și obiectivele sale pentru sezonul care urmează.
Matteo Duțu a fost una dintre surprizele plăcute ale sezonului trecut pentru Dinamo. Ajuns în iarnă la club, fundașul central în vârstă de 20 de ani s-a adaptat rapid și a reușit să strângă minute importante într-o perioadă în care concurența a fost una serioasă. Acum, după șase luni petrecute în tricoul alb-roșu, internaționalul de tineret privește cu încredere spre noul sezon și recunoaște că își dorește să facă pasul către statutul de titular.
Cum resimți această perioadă de pregătire? Două antrenamente pe zi, multă intensitate…
Normal, este cantonament. Este perioada în care trebuie să ne pregătim pentru sezonul care urmează. Suntem puțin obosiți, ceea ce este normal, dar în rest totul este bine. Încercăm să înțelegem noul stil de joc și toate cerințele staff-ului. Este nevoie de timp, dar până acum lucrurile merg bine.
Cum simți, ca fundaș central, diferența dintre sistemul de joc folosit până acum și noul sistem?
Există o diferență, este normal. Se schimbă puțin stilul de joc al întregii echipe. Până acum mi-a plăcut ceea ce lucrăm și trebuie să înțelegem foarte bine toate detaliile tactice. Lucrurile au mers bine până acum și sper să continue la fel.
Ești deja de șase luni la Dinamo. Cum te-ai adaptat?
Mă simt foarte bine. M-am adaptat repede și cred că foarte bine. M-am integrat atât în cadrul clubului, cât și alături de suporteri și colegi. Mă înțeleg foarte bine cu toată lumea și îmi place și Bucureștiul. Pot spune că m-am adaptat foarte bine aici.
Care sunt principalele diferențe dintre fotbalul italian și cel românesc?
Există diferențe. În Italia accentul este pus foarte mult pe partea tactică. Asta caracterizează fotbalul italian. În general, se știe că Serie A este la un nivel foarte ridicat, dar eu cred că și fotbalul românesc crește și se dezvoltă. Sunt convins că va continua să progreseze.
Ești pregătit să ai un rol mai important în noul sezon?
Da, acesta este obiectivul meu. Anul trecut am venit și am reușit să joc în mai multe meciuri decât mă așteptam. Am avut șansele mele și am încercat să profit de ele. În acest sezon vreau să ajut echipa cât mai mult și să mă impun. Mă înțeleg foarte bine cu Nichita Stoinov și sper să fie totul bine.
Ar putea fi un cuplu de fundași centrali foarte tânăr…
Da, sigur.
Te gândești și la echipa națională de seniori?
Normal că mă gândesc, însă în acest moment sunt concentrat exclusiv pe Dinamo. Toată atenția mea este aici. Dacă va veni și o convocare la echipa națională mare, va fi o mare mândrie pentru mine și va însemna că lucrurile merg bine.
Ce ți-ai dori să realizezi alături de Dinamo în sezonul următor?
Este încă devreme să vorbim despre obiective foarte clare. În primul rând ne dorim să repetăm parcursul bun din sezonul trecut. Apoi, dacă se poate, să obținem calificarea în cupele europene sau chiar mai mult. Acum trebuie să ne concentrăm pe înțelegerea ideilor noului staff și pe implementarea lor. După aceea vom vedea cum va decurge sezonul.
Din ceea ce ai văzut până acum în SuperLiga, care a fost cel mai puternic adversar al lui Dinamo?
Dacă vorbim despre sezonul trecut, eu cred că Universitatea Craiova. Mi s-a părut echipa care avea ceva în plus față de celelalte și, din punctul meu de vedere, a fost cea mai bună echipă. Pentru sezonul viitor este greu de spus. În fiecare an lucrurile se schimbă și nu poți ști dinainte cine va fi cea mai puternică echipă.
Un mesaj pentru suporterii dinamoviști?
Așa cum am spus și în alte interviuri, avem foarte mare nevoie de suporteri. S-au schimbat multe lucruri în această perioadă și este important să fie alături de noi. Împreună putem să ne îndeplinim obiectivele și să avem un sezon reușit.
Ultima actualizare: iunie 23, 2026
