Pare din ce în ce mai clar că sunt probleme cu Stipe Perica. Sunt informații care spun că jucătorul nu ar mai vrea să continue la Dinamo și ar dori să plece la o formație din afara României. Potrivit celor de la Transfer Feed, atacantul croat negociază cu Fatih Karagümrük, echipă din Superliga Turciei, și … Continue reading „Unde ar putea ajunge Stipe Perica!”
Universitatea Cluj nu traversează cea mai bună perioadă. Deși a reușit calificarea în cupele europene după o pauză foarte lungă, eliminarea încă din turul al doilea a creat probleme pentru o echipă care își propune să termine pe loc de play-off. După un start ezitant de sezon, formația pe care o vom întâlni în runda … Continue reading „Probleme pentru U Cluj, înainte de meciul cu Dinamo”
Dinamo are câteva probleme de lot în această perioadă, însă cel mai îngrijorător caz este cel al lui Stipe Perica. Atacantul adus în iarnă a avut un impact rapid în echipă, fiind unul dintre preferații antrenorului Zeljko Kopic, care l-a instalat în centrul ofensivei. Croatul nu a dezamăgit: a marcat 6 goluri în campionat, toate … Continue reading „Perica, blocaj total pentru Dinamo”
Cristian Costin a debutat la Neftci Baku într-un egal 1-1 pe teren propriu cu Shamakhi, în prima etapă din campionatul Azerbaidjanului. Fundasul dreapta a fost integralist și l-a avut ca adversar direct pe Andrei Tîrcoveanu, care a trecut pe la Dinamo pentru o perioadă scurtă de timp. Neftci Baku este considerată a doua cea mai … Continue reading „Costin a debutat în Azerbaijan”
După o pauză de trei sezoane, Dinamo București va avea din nou echipă secundă în al treilea eșalon și pentru prima dată de când clubul a intrat într-o nouă eră, sub conducerea actuală. Noua ediție a Ligii a III-a va începe în ultima săptămână din august, iar tragerea la sorți pentru stabilirea programului va avea … Continue reading „Când va afla Dinamo II programul din Liga III! Formatul complet”
Jocul lui Dinamo, din acest start de sezon, seamănă cu acele imagini ambigue: dacă le privești dintr-un unghi vezi o zgripțuroaică, iar din altul o femeie frumoasă. Nu putem afirma că Dinamo joacă rău, dar nici că joacă bine. În fiecare meci, timp de 90 de minute, vedem alternând momente excelente cu perioade de blackout … Continue reading „Jumătăți de măsură!”
CS Dinamo București a remizat, 0-0, cu Steaua București pe Arcul de Triumf, în etapa a treia din Liga II. A fost un meci echilibrat, în care ambele echipe au avut momente bune, iar rezultatul de egalitate a fost unul corect. La echipa antrenată de Florin Bratu, au fost implicați și câțiva jucători împrumutați: Yanys … Continue reading „Egal pe Arcul de Triumf”
Nu sunt antrenor și nici specialist în tactica fotbalistică, așa că nu pretind că părerea mea este extrem de avizată. Totuși, ca microbist și suporter, pot observa câteva aspecte care îngreunează jocul echipei. La table, când dai cu zarul „șase-șase”, ești răsfățat de noroc. La fotbal, însă, să ai doi de „șase” pe teren nu … Continue reading „Șase-șase pe teren: cum siguranța excesivă încetinește Dinamo”
Dinamo practică un fotbal ciudat în această perioadă: alternează momentele în care nimic nu funcționează cu altele în care jocul arată total diferit. A fost rău aseară în prima repriză a meciului cu UTA. Ai noștri păreau din același film ca în repriza secundă de la Clinceni, contra celor de la Metaloglobus. Neinspirați, fricoși, temători, … Continue reading „Umbre si lumini!”
Dinamo a încheiat la egalitate meciul cu UTA de pe teren propriu și a obținut doar un punct, la capătul unei partide frustrante. Într-o atmosferă frumoasă, cu aproximativ 10.000 de fani dinamoviști în tribune, Dinamo a început pe aceleași coordonate ca în repriza a doua cu Metaloglobus: lipsiți de vlagă, fără incisivitate, cu multe atingeri … Continue reading „Dinamo, două fețe: De ce jucăm doar o repriză?”
