Dinamo continuă reconstrucția lotului în această perioadă de mercato, iar conducerea clubului lucrează în paralel atât la completarea echipei, cât și la adaptarea lotului la cerințele noului antrenor, Nuno Campos.
Președintele Andrei Nicolescu a oferit noi detalii despre strategia de transferuri a clubului și a confirmat că Dinamo mai are de făcut mai multe mutări importante înainte de startul noului sezon.
Unul dintre subiectele abordate a fost situația lui Devis Epassy. Deși portarul camerunez a fost titular în sezonul trecut și a bifat 31 de apariții în toate competițiile, oficialul dinamovist a lăsat de înțeles că acesta este foarte aproape de despărțirea de club.
Potrivit lui Nicolescu, noul antrenor își dorește un portar cu un profil diferit, capabil să participe activ la construcția jocului, motiv pentru care Alaa Bellaarouch este considerat soluția potrivită pentru filosofia pe care Nuno Campos încearcă să o implementeze.
„Nuno îşi doreşte să joace cu un portar care să aibă un joc de picior foarte bun şi pe acest considerent îl vede ideal pe Alaa Bellaarouch. Epassy nu cred că va rămâne la Dinamo. Abia acum începem să avem discuţii să vedem ce opţiuni are. Nu ştiu discuţia cu UTA.
Referitor la campania de achiziții, Nicolescu a dezvăluit că Dinamo nu și-a încheiat activitatea pe piața transferurilor. Clubul urmărește în continuare întărirea mai multor compartimente, iar prioritatea este aducerea unor jucători care să ridice nivelul de competitivitate din lot.
Pe lista posturilor vizate se află încă un fundaș central, doi atacanți, un mijlocaș central și un fundaș lateral. Mai mult, oficialul dinamovist a anunțat că două transferuri sunt foarte aproape de a fi oficializate, unul dintre jucători fiind deja prezent în cantonamentul din Polonia.
„Noi ne mai dorim un fundaş central, el a venit acum pentru că ne trebuie deja concurenţă. Mai căutăm o altă variantă, avem o ţintă.
Acum, jucătorii pe care îi dorim noi sunt încă pe plajă, cluburile de la care ne dorim să îi luăm n-au deschis încă birourile. Ne dorim doi atacanţi şi un mijlocaş central.
Ne mai dorim şi un fundaş lateral. Mâine se va face anunţ că a venit cineva azi în cantonament şi dacă e mâine totul în regulă îl anunţăm. Mâine la fel aşteptăm un jucător în cantonament, vedem. Unul român şi unul străin. Pe ambele discuţii am clauză de confidenţialitate şi nu pot să zic nimic”, a declarat Andrei Nicolescu la Prima Sport.
Ultima actualizare: iunie 27, 2026
