Jurnal de Kielce: Cea mai intensă zi de până acum! Reveniri importante la antrenamente thumbnail

Jurnal de Kielce: Cea mai intensă zi de până acum! Reveniri importante la antrenamente

Jurnalul de Kielce continuă, iar Dinamo a revenit la antrenamente după ziua de pauză oferită de Nuno Campos.

Sper că băieții au profitat din plin de timpul liber primit, pentru că ziua de ieri a fost una solicitantă. Programul a inclus două ședințe intense de pregătire. Prima a început la ora 10:30 și a fost orientată în principal către componenta fizică, sub coordonarea preparatorilor Brian van der Steen și Mădălin Udrea. Pe lângă partea de condiționare, jucătorii au lucrat și exerciții de finalizare 3 contra 3 și 1 contra 1, precum și jocuri de posesie în spații reduse, cu presiune constantă din punct de vedere al timpului și al spațiului. Ultimele 15 minute au adus și un prim exercițiu de tip 11 contra 11, lotul fiind împărțit în două echipe.

Veștile bune după antrenamentul de dimineață vin din zona recuperărilor. Alberto Soro s-a pregătit alături de grup în prima parte a ședinței, semn că recuperarea după operația la umăr avansează în direcția potrivită. Nu este încă la capacitate maximă și nu a participat la întreaga sesiune, însă pare din ce în ce mai aproape de momentul în care va putea lucra normal alături de colegi. Nu ar fi exclus să îl vedem pe teren în ultimul meci amical al cantonamentului.

O altă veste încurajatoare este legată de Andrei Mărginean. Mijlocașul este refăcut complet și a participat integral la ambele antrenamente de ieri, atât dimineața, cât și seara. În aceste condiții, este foarte probabil să îl vedem în acțiune pe 27 iunie, în testul cu Motor Lublin.

În schimb,  Mihai, Opruț, Karamoko și Ianis Tarbă continuă să se pregătească separat, fie în sala de forță, fie prin alergări, fără a participa momentan la antrenamentele colective. George Pușcaș se află în București, unde își continuă programul de recuperare.

A doua ședință a zilei a avut un pronunțat caracter tactic, iar direcția în care Nuno Campos dorește să ducă echipa devine din ce în ce mai vizibilă. Se conturează clar o schimbare de sistem, cu doi atacanți și o structură apropiată de un 4-4-2. În acest context, mai mulți jucători vor avea atribuții diferite față de sezonul trecut. Cîrjan este împins mai aproape de poartă, într-o poziție mai avansată, în timp ce Musi a fost utilizat în primul amical ca al doilea atacant, o soluție temporară până la aducerea unui nou vârf.

Din ceea ce se poate observa în această perioadă, necesitatea unor întăriri rămâne evidentă, în special în compartimentul central al terenului. În condițiile în care Cristian Mihai nu se antrenează încă la capacitate normală, Mărginean este practic singurul mijlocaș central cu experiență consistentă în Superligă aflat acum la dispoziția staff-ului. De asemenea, și ofensiva are nevoie de opțiuni suplimentare. În acest moment, Pop a rămas singurul atacant de profil, deși caracteristicile sale îl recomandă mai degrabă pentru rolul de al doilea vârf.

Mai sunt aspecte importante de rezolvat la nivelul lotului, însă începe să se distingă tot mai clar identitatea pe care Nuno Campos încearcă să o implementeze. Va fi interesant de urmărit cum va arăta Dinamo în următoarele meciuri de pregătire, mai ales pe măsură ce jucătorii aflați acum în recuperare vor reintra treptat în programul normal și vor putea fi integrați în mecanismele echipei.

Astăzi urmează din nou două ședințe de pregătire. Nu este o perioadă ușoară pentru jucători, însă volumul de muncă acumulat acum, în Polonia, poate reprezenta una dintre bazele importante pentru ceea ce va urma în noul sezon.

Lasă un răspuns