Un transfer pentru prezent, dar mai ales pentru viitor thumbnail

Un transfer pentru prezent, dar mai ales pentru viitor

Dinamo a anunțat oficial, în această dimineață, transferul lui Ștefan Opriș.

Tânărul fundaș dreapta a fost prezent încă de ieri în Polonia, unde a asistat la partida amicală cu Motor Lublin, însoțit de impresarul său. Formalitățile au fost încheiate în cursul serii, iar astăzi clubul a oficializat mutarea. Este un jucător urmărit de mai multe formații cu pretenții din zona play-off-ului, însă a ales proiectul propus de Dinamo.

Pe postul de fundaș dreapta, Dinamo îi are acum la dispoziție pe Maxime Sivis, Ștefan Opriș și David Irimia. Dacă Sivis a fost titular incontestabil în ultimele două sezoane, competiția pentru acest post devine acum mult mai interesantă. La prima vedere, Opriș pornește ca rezervă, însă un sezon este lung. Accidentările, suspendările sau fluctuațiile de formă apar inevitabil, iar noul venit va avea, cu siguranță, oportunitatea de a demontra că merită mai mult.

La doar 19 ani, Opriș este unul dintre acei jucători care trebuie priviți în perspectivă. Recunosc că nu am urmărit constant evoluțiile sale din Liga a II-a, la Poli Iași, însă toate informațiile pe care le-am primit despre el sunt extrem de pozitive. Vorbim despre un fotbalist cu un potențial important, care poate deveni o investiție foarte inspirată pentru Dinamo.

Un alt detaliu deloc de neglijat este faptul că va fi eligibil pentru regula U21 încă trei sezoane. În contextul actual al fotbalului românesc, acesta este un avantaj important, iar Dinamo avea nevoie de un astfel de profil. Echipa avea deja un titular consacrat pe postul de fundaș dreapta, însă îi lipsea o variantă tânără, cu perspectivă și cu posibilitatea de a crește în spatele unui jucător experimentat.

Nu ar fi deloc surprinzător ca, peste unul sau doi ani, Ștefan Opriș să devină titularul postului. Totul va depinde de modul în care va munci, de ritmul în care se va adapta și de felul în care va profita de șansele pe care le va primi.

Până atunci, cred că este important să existe răbdare. Vorbim despre un jucător aflat la început de drum, care are nevoie de timp pentru a se adapta la nivelul Superligii și la presiunea unui club precum Dinamo.

Ne bucurăm că a ales să îmbrace tricoul lui Dinamo, însă, în același timp, este clar că lotul mai are nevoie și de câteva transferuri cu experiență, jucători capabili să ridice imediat nivelul echipei și să contribuie la atingerea obiectivelor din acest sezon.

Bun venit la Dinamo, Ștefan Opriș!

,,Ne bucurăm să anunțăm un nou transfer pentru echipa noastră!
Tânărul Ștefan Opriș este ultimul sosit în lotul condus de Nuno Campos și s-a alăturat echipei în cantonamentul din Kielce.
Noul nostru fundaș dreapta a evoluat în sezonul trecut la Poli Iași, formație pentru care a bifat un număr de 26 de meciuri la nivelul ligii secunde, timp în care a oferit un total de 3 pase decisive.
În vârstă de 19 ani, Ștefan a semnat un contract valabil pe o perioadă de trei ani, până la 30.06.2029 cu opțiune de prelungire din partea clubului pe încă două sezoane competiționale, până la 30.06.2031.
Îi dorim mult succes în tricoul echipei noastre și cât mai multe realizări în alb și roșu”, afost mesajul clubului Dinamo.

Ultima actualizare: iunie 28, 2026

Lasă un răspuns