Dinamo va fi nevoită să mai aștepte până să joace din nou pe Arena Națională. Potrivit președintelui Andrei Nicolescu, cel mai mare stadion al țării nu va fi disponibil pentru partidele de fotbal până la începutul lunii septembrie.
În weekendul în care debutează noul sezon al SuperLigii, 17-19 iulie, Arena Națională va găzdui evenimentul caritabil Bucharest Town Charity Run 2026, iar ulterior situația gazonului și lipsa fondurilor pentru înlocuirea acestuia întârzie redeschiderea stadionului pentru meciurile de fotbal.
Andrei Nicolescu a explicat că acesta a fost și unul dintre motivele pentru care Dinamo și-a dorit să înceapă campionatul în deplasare, astfel încât echipa să poată disputa cât mai multe meciuri pe Arena Națională odată ce stadionul va redeveni disponibil.
Oficialul dinamovist a dezvăluit că, în acest moment, există șanse ca primul meci disputat pe Arena Națională să fie chiar derby-ul cu FCSB, programat în etapa a 8-a, în primul weekend din luna septembrie. Până atunci, meciurile considerate pe teren propriu vor avea loc pe stadionul Arcul de Triumf.
„Am cerut asta pentru că ne dorim să jucăm cât mai multe meciuri pe Arena Națională.
Teoretic era o discuție legată de un eveniment de final de august, care însă n-ar fi acoperit necesarul pentru schimbarea gazonului la nivelul primăriei, din câte știu eu.
Și mai era o discuție pentru un alt eveniment sau, dacă nu, să aibă o discuție internă și să găsească resurse.
Pentru că evenimentul cel mare care era programat al doilea s-a anulat, astfel încât nu au primit, din câte știu eu, bani pentru refacerea gazonului decât de la primul eveniment și atunci jumătate din suma necesară ar lipsi.
Și e o decizie administrativă, să zic așa, dar prima variantă pe noi ne dezavantajează clar.
Asta înseamnă că primul weekend în care s-ar putea juca fotbal pe Arena Națională ar fi cel din 5-6 septembrie, la meciul cu FCSB.
Discuția inițială a fost că prioritatea va avea fotbalul și că doar în pauzele competiționale se vor căuta alte evenimente pentru Arena Națională. Acum, nu știu ce să zic”, a declarat Andrei Nicolescu la Prima Sport.
Programul lui Dinamo în turul sezonului 2026-2027
Etapa 1 (18-19 iulie): Petrolul – Dinamo
Etapa 2 (25-26 iulie): Dinamo – Universitatea Craiova
Etapa 3 (1-2 august): Oțelul – Dinamo
Etapa 4 (8-9 august): Dinamo – FC Voluntari
Etapa 5 (15-16 august): Rapid – Dinamo
Etapa 6 (22-23 august): Dinamo – U Cluj
Etapa 7 (29-30 august): Corvinul – Dinamo
Etapa 8 (5-6 septembrie): Dinamo – FCSB
Etapa 9 (12-13 septembrie): Csikszereda – Dinamo
Etapa 10 (19-20 septembrie): Dinamo – Farul
Etapa 11 (10-11 octombrie): Sepsi – Dinamo
Etapa 12 (17-18 octombrie): Dinamo – FC Botoșani
Etapa 13 (24-25 octombrie): CFR Cluj – Dinamo
Etapa 14 (31 octombrie – 1 noiembrie): Dinamo – UTA Arad
Etapa 15 (7-8 noiembrie): FC Argeș – Dinamo
Ultima actualizare: iunie 28, 2026
