Alex Pop a fost autorul golului marcat de Dinamo în al doilea meci de pregătire din cantonamentul din Polonia, disputat împotriva celor de la Motor Lublin. La finalul partidei, atacantul dinamovist a vorbit despre stadiul pregătirii, încărcătura fizică din această perioadă, adaptarea la noul staff tehnic și a comentat programul noului sezon din SuperLiga.
„Mai puțin contează rezultatul în această perioadă”
Pop a explicat că principalul obiectiv al cantonamentului nu este rezultatul meciurilor amicale, ci acumularea fizică și implementarea noii filozofii de joc.
„Da, a fost al doilea meci de pregătire. Avem oboseală acumulată, a fost și foarte cald, dar este normal, face parte din această perioadă. Mai puțin contează rezultatul până la urmă, pentru că altul este obiectivul nostru acum.
Am rotit foarte mulți jucători, practic am schimbat toată echipa pe parcursul meciului. Una peste alta, cred că am făcut un joc bun, cel puțin în prima repriză, cât am fost pe teren. Nu le-am oferit prea multe ocazii, în special în prima parte.
După pauză era normal să se schimbe puțin jocul, pentru că au intrat mulți jucători noi, care nu sunt obișnuiți să evolueze împreună. Relațiile de joc încă se formează și este firesc să existe astfel de momente.”
„Strângem din dinți și ducem antrenamentele până la capăt”
Atacantul dinamovist a recunoscut că perioada de pregătire este una foarte solicitantă, însă consideră că acest efort este necesar înaintea debutului oficial al sezonului.
„Este o perioadă grea, dar necesară. Asta este etapa pregătirii, nu avem ce face. Strângem din dinți și încercăm să ducem toate antrenamentele până la capăt, în primul rând sănătoși, iar apoi să facem partea fizică cât mai bine posibil.”
„Începem să înțelegem ceea ce ne cere noul staff”
Alex Pop spune că echipa încă se adaptează la schimbările aduse de Nuno Campos și de noul staff tehnic, însă progresul începe deja să fie vizibil.
„S-au schimbat multe, de la staff până la filozofia de joc. Suntem abia în a doua săptămână în care lucrăm împreună, așa că este normal să mai existe unele nesincronizări în teren.
Le vom regla pe parcurs, pentru că ușor, ușor echipa începe să facă ceea ce ni se cere. Începem să înțelegem atât pe fază ofensivă, cât și defensivă ce își dorește stafful de la noi și cred că va fi din ce în ce mai bine.”
„Abia așteptăm să înceapă campionatul”
Întrebat despre programul noului sezon și despre faptul că Dinamo va întâlni încă din primele etape adversari importanți, Pop spune că echipa privește cu încredere startul campionatului.
„Pentru noi nu contează dacă jucăm cu o echipă în etapa a doua sau în etapa a opta. Tot una este. Abia așteptăm să înceapă campionatul.
Pentru asta ne pregătim aici, pentru asta am venit în cantonament și ne antrenăm de două ori pe zi. Vrem să începem bine sezonul și să fim la ora primului meci la 100% din toate punctele de vedere: fizic, psihic și tactic.”
Ultima actualizare: iunie 28, 2026
