În aceste zile se discută despre posibilitatea ca echipele finanțate din bani publici să primească drept de promovare în prima ligă. O inițiativă contestată de cluburile private, mai ales pentru că ar crea o concurență neloială. În direct la Radio Dinamo1948, Răzvan Zăvăleanu a transmis un mesaj manifest, care ar trebui să ajungă la urechile … Continue reading „Mesaj manifest: ,,Cea mai mare porcărie care se poate întâmpla fotbalului românesc””
Transformarea oboselii și durerii în motivația de autodepășire Studiu de George Vescan – psiholog CS Dinamo ”Dacă nu mă doare acum o să mă doară toată viața” Florin Enache – campion olimpic – Paris 2024 În studiul anterior, Rezistența la efort maximal (1) spuneam că testarea VO₂ max are mai multe utilități în pregătirea sportivilor … Continue reading „Transformarea oboselii și durerii în motivația de autodepășire”
Dinamo a ajuns la Kielce și a început pregătirile pentru sezonul 2025/2026. După un drum lung, am ajuns aseară în liniștita localitate poloneză, cunoscută mai ales pentru echipa de handbal care a scris istorie în Champions League. Am nimerit direct la antrenamentul de seară, desfășurat pe un stadion de cartier — nu cel pe care … Continue reading „Jurnal de Kielce: Primul contact cu echipa”
Preambul:„Nu e moartea cea mai mare pierdere în viață. Cea mai mare pierdere este ceea ce moare în noi cât timp încă trăim.” – Norman Cousins A fost o zi ca oricare alta. O dimineață de iunie în care Bucureștiul se trăgea de șireturi cu canicula și cu oboseala cotidiană. O zi banală, dacă nu … Continue reading „Din noapte, lumină. Din ruină, Dinamo…”
Zeljko Kopic va primi întăriri în cantonamentul din Polonia, odată cu sosirea lui Charalampos Kyriakou. Mijlocașul cipriot a fost prezentat oficial de Dinamo și a acordat primul său interviu pentru 48TV. ,,Cred ca Dinamo este un club mare, cu o istorie bogata, stiu unde am venit. Vreau sa scriu un nou capitol alaturi de echipa. … Continue reading „Declarația noului transfer: „Dinamo e un club mare, cu tradiție””
Dinamo a ieșit oficial din procedura de insolvență, iar acest moment marchează începutul unei noi etape în viața clubului. Structura administrativă va suferi schimbări importante: nu vom mai avea un administrator special, iar Dinamo va trece la un model de organizare diferit, cu un președinte executiv în fruntea clubului. Ieșirea din insolvență era așteptată de … Continue reading „„Ziua pe care o așteptam!” Când va fi numit noul președinte”
Decizia de ieri, care consfințește ieșirea din insolvență a clubului Dinamo, reprezintă o victorie uriașă pentru toți cei care, la un moment dat, au ieșit în față și au spus clar și răspicat: „Dinamo nu moare”. „We shall fight on the beaches, we shall fight on the landing grounds, we shall fight in the fields … Continue reading „Istoria scrisă de voi!”
Andrei Nicolescu, administratorul special al clubului Dinamo, a vorbit despre activitatea clubului în această perioadă de mercato. Oficialul dinamovist a explicat absența transferurilor de până acum, dar și posturile pe care se caută întăriri. ,,Noi toți așteptăm transferuri. În echipa asta sunt pretenții foarte mari. Puteam avea 15 jucători – este vorba despre niște alegeri … Continue reading „De ce întârzie transferurile? Câți jucători va aduce Dinamo”
Astăzi a fost o zi istorică pentru Dinamo, clubul a ieșit din insolvență. După decizia istorică a instanței, a venit si un mesaj din partea RTZ: ,,Când te gândești la istoria “câinilor”, încărcată de performanțe, la sportivii decorați cu numeroase medalii, la orgoliul cu care au apărat culorile acestui club, faptul că ai contribuit decisiv … Continue reading „RTZ & Partners, mesaj de suflet după ieșirea din insolvență”
Afișări 289 Dinamo a ieșit astăzi oficial din insolvență, iar decizia este una executorie. Reacțiile nu au întârziat să apară, mai ales a celor care au luat parte în ultimii 4 ani. Declarațiile lui Răzvan Zăvăleanu: „A fost o luptă continuă de patru ani și, din fericire, acum tragem linie și putem spune că am … Continue reading „Primele declarații ale lui Zăvăleanu”
