Noul fundaș central al lui Dinamo, Martin Pascual, a acordat primul său interviu după semnarea contractului cu clubul nostru.
Fotbalistul spaniol a vorbit despre primele impresii din cantonamentul de la Kielce pentru 48TV, despre parcursul carierei sale, motivele pentru care a ales Dinamo și obiectivele pe care și le-a propus în tricoul alb-roșu.
Totodată, Pascual a dezvăluit că știa deja de tradiția clubului și de atmosfera creată de suporterii dinamoviști, pe care abia așteaptă să o trăiască din teren.
„M-am simțit foarte bine primit”
Martin Pascual a ajuns în cantonamentul lui Dinamo și a efectuat deja primul antrenament, chiar dacă momentan urmează un program individual pentru a ajunge la același nivel fizic cu restul lotului.
„M-am simțit foarte bine încă din prima clipă. Toată lumea m-a primit extraordinar, iar asta te ajută foarte mult atunci când ajungi într-un loc nou. Sunt foarte fericit și abia aștept să încep această experiență.”
„În afara terenului sunt un om liniștit”
Întrebat cum s-ar descrie ca persoană, nu ca fotbalist, fundașul spaniol spune că este complet diferit față de imaginea pe care o are pe teren.
„Sunt un tip liniștit. Îmi place să petrec timp cu familia și cu prietenii mei. Sunt o persoană foarte dedicată. Atunci când îmi stabilesc un obiectiv, fac tot posibilul să îl ating și pun totul în slujba acelui scop.”
Pasiunea pentru câini, un punct comun cu Dinamo
Martin Pascual a zâmbit atunci când discuția a ajuns la fotografiile în care apare alături de câini, un simbol apropiat și de identitatea dinamovistă.
„Am crescut alături de câini încă din ziua în care m-am născut. În familia mea am avut cinci, șase sau chiar șapte câini. Acum sunt îndrăgostit de câinele prietenei mele. Cred că acesta este un lucru pe care îl am în comun cu suporterii lui Dinamo.”
A început cu baschetul, dar fotbalul a câștigat
Puțini știu că fundașul spaniol nu a început direct cu fotbalul.
„La început jucam atât fotbal, cât și baschet. Mă bucuram de ambele sporturi, însă am realizat că sunt mai bun la fotbal și am decis să mă concentrez doar pe acesta. De atunci a devenit marea mea pasiune.”
„Rayo Vallecano va rămâne mereu în inima mea”
Pascual a crescut la academia lui Rayo Vallecano, club în care și-a făcut debutul la prima echipă și pe care îl consideră casa sa.
„A fost o experiență extraordinară. Visul meu era să ajung la prima echipă și, când s-a întâmplat, a fost cea mai frumoasă zi din viața mea. Chiar dacă debutul nu a fost perfect, am trăit momente extraordinare acolo. Am promovat în Primera Division și am trecut prin toate etapele pe care le poate trăi un fotbalist. Rayo va rămâne mereu în inima mea.”
Sezoanele care l-au format ca fotbalist
După experiențele de la Villarreal B și Atletico Madrid B, fundașul spune că primul sezon complet la nivelul ligii secunde spaniole l-a ajutat enorm.
„A fost un sezon în care am învățat foarte multe. Am avut colegi extraordinari și am înțeles cât de important este să ai grijă de corpul tău pentru a evita accidentările. Am trecut și prin momente dificile ca echipă, iar toate aceste experiențe m-au făcut să cresc atât ca fotbalist, cât și ca om.”
Despre perioada petrecută la Mirandés, Pascual recunoaște că începutul a fost complicat.
„Nu am avut stadionul nostru la începutul sezonului, iar pentru mine legătura cu suporterii este foarte importantă. A fost dificil să recuperăm startul slab de campionat. Totuși, a fost încă un an în care am progresat. Singurul regret este că nu ne-am îndeplinit obiectivul, pentru că oamenii de acolo au fost extraordinari cu noi.”
„Știam că Dinamo este un club istoric”
Transferul la Dinamo reprezintă prima experiență a lui Martin Pascual în afara Spaniei.
Fundașul spune că nu a avut nevoie de prea mult timp pentru a accepta provocarea.
„Agentul meu mi-a prezentat această oportunitate și primul lucru la care m-am gândit a fost că Dinamo este un club istoric și foarte cunoscut în România. M-am entuziasmat imediat și am considerat că este o oportunitate foarte bună pentru mine.”
Atmosfera creată de suporteri l-a impresionat încă dinainte să ajungă
Martin Pascual a văzut deja imagini cu atmosfera creată de Peluza Cătălin Hîldan și spune că abia așteaptă să o trăiască pe viu.
„Mi-au fost trimise videoclipuri cu stadionul, cu atmosfera și cu felul în care suporterii trăiesc pentru Dinamo. Îmi doresc foarte mult să simt și eu această energie. Sunt convins că putem realiza lucruri importante împreună.”
Întrebat despre obiectivele sale, spaniolul nu s-a ferit să vorbească despre trofee.
„În primul rând vreau să mă integrez cât mai repede în club și să înțeleg ce înseamnă Dinamo. Dar este adevărat că unul dintre visele mele este să câștig un trofeu. Ar fi ceva incredibil.”
Primele impresii despre Nuno Campos
Martin Pascual a avut deja o primă discuție cu antrenorul portughez și spune că are o impresie excelentă.
„Am vorbit puțin și am rămas cu o impresie foarte bună. Este un om apropiat de jucători și pentru mine este un avantaj că vorbește spaniolă. Înțelegem mult mai ușor ceea ce își dorește. Îmi place foarte mult modul în care vrea să lucreze cu echipa și cred că vom crește foarte mult sub conducerea lui. Își dorește să scoată maximum din fiecare jucător și asta mă motivează foarte mult.”
„Sper să mă antrenez cât mai curând alături de echipă”
Momentan, fundașul urmează un program fizic individual, însă speră să intre cât mai repede în programul normal.
„Sper să se întâmple cât mai curând. Nu pot spune o dată exactă, dar voi face tot posibilul să mă alătur colegilor mei cât mai repede.”
